Pozostałe informacje

INTENCJE MSZALNE

Przyjmujemy w zakrystii w godzinach odprawiania Mszy świętych i nabożeństw oraz w czasie urzędowania biura parafialnego.

Zwyczaj nakazuje kapłanowi dzielić się z wiernymi łaską otrzymaną ze sprawowania Najświętszej Ofiary, a wiernym prosić  o udzielenie tej łaski dla siebie, bądź też dla bliźnich żyjących lub zmarłych.

Wśród intencji mszalnych można wyróżnić: dziękczynne (za zdrowie, zdany egzamin, dobre plony, itd.), przebłagalne (za wyrządzone zło, za grzechy jakiejś grupy ludzi czy narodu) oraz błagalne (dla zmarłych o zbawienie, dla żyjących o zdrowie, pomyślność, błogosławieństwo Boże we wszystkich dobrych sprawach).

Najczęściej Msze św. zamawia się w związku z pewnymi okolicznościami: za zmarłych w dniu pogrzebu czy też w rocznicę śmierci, za żyjących w dniu urodzin, imienin, rocznicy I Komunii św. czy małżeństwa.

CHRZEST ŚWIĘTY

Prosząc o chrzest należy przedstawić następujące dokumenty:

1. Zgodę własnego proboszcza (gdy rodzice dziecka nie są parafianami)

2. Odpis aktu urodzenia dziecka

3. Dane personalne rodziców i chrzestnych.

Uwaga!
Godność chrzestnych mogą piastować wyłącznie wierzący i praktykujący katolicy. Chrzestni spoza naszej parafii powinni dostarczyć zaświadczenie swojego proboszcza.

SAKRAMENT MAŁŻEŃSTWA

Narzeczeni zamierzający zawrzeć sakramentalny związek małżeński powinni zgłosić się
w biurze parafialnym przynajmniej trzy miesiące przed planowanym ślubem. Należy przedstawić następujące dokumenty:

świadetwo chrztu do małżeństwa,

świadectwo kursu przedmałżeńskiego

KATOLICKI POGRZEB

Prosząc o pogrzeb katolicki należy przedstawić akt zgonu zmarłego, a następnie omówić szczegóły pogrzebu w kancelarii z kapłanem. Zawsze po 30 dniach od śmierci jest odprawiana Msza święta w intencji zmarłej osoby.

ODWIEDZINY U CHOREGO

Wśród wielu praktyk pobożnych znajdują się także duszpasterskie odwiedziny osób chorych
i starszych z posługą Spowiedzi i Komunii św. Korzystają osoby w podeszłym wieku, które
ze względu na stan zdrowia nie mogą przyjść do kościoła.

Powszechnie przyjętą jest także praktyka udzielania Sakramentów św. w przypadkach nagłych zachorowań, zwłaszcza groźnych dla życia. Wówczas o dowolnej porze można zgłosić
na plebani konieczność „pójścia do chorego”.

Ponieważ kapłan przybywa wtedy z Najświętszym Sakramentem, warto pamiętać o kilku zasadach godnego podjęcia takiego rodzaju wizyty duszpasterskiej.

1. W pokoju, gdzie leży chory, należy przygotować stół przykryty białym obrusem, na którym kapłan będzie mógł położyć bursę z Komunią św. Na stole powinien znajdować się także krzyż, zapalone dwie świece oraz talerzyk z wodą święconą.

2. Jeżeli osoba starsza czy chora ma kłopoty z przełykaniem, można przygotować wcześniej szklankę z czystą, przegotowaną wodą – można ją podać do popicia po Komunii św.

3. Jeżeli osoba chora chce skorzystać ze spowiedzi, należy pozostawić ją sam na sam
z księdzem. Natomiast w obrzędzie Komunii św. czy namaszczenia chorych powinni brać udział wszyscy domownicy. Po wyjściu księdza wskazane jest pozostanie przy łóżku chorego chociaż na chwilę modlitwy dziękczynnej. Warto również wiedzieć, iż chorych nie obowiązuje post Eucharystyczny.